Све детаљније информације о смештају, туристичким атракцијама и занимљивостима можете погледати ОВДЕ

 

На излазу из Бијељине, на трећем километру према Павловића мосту, налази се Етно Село Станишићи. Етно село Станишићи, изван садашњег времена и простора, враћа нас прецима и природи, и буди у нама дивљење према једноставности некадашњег начина живота.

Овде се одмарају очи и душа, човјек постаје племенитији, али и мудрији слушајући жуборење потока и рад воденице.

Етно Село Станишићи основано је 2003. године, захваљујући инспирацији Бориса Станишића. Више од неколико година он је путовао по српским селима средње Босне у потрази за старим кућама и предметима, који ће сачувати представу о једном времену и култури живљења са краја 19. и почетка 20. вијека. Резултат је аутентично планинско село у сред семберске равнице.

У селу се данас издвајају две целине. Једна приказује световни живот и изграђена је од дрвета. Чине је дрвене куће – брвнаре са покућством које им је вековима припадало. Куће повезују поплочане камене стазе, а у центру села су два језера. Друга целина је духовног карактера и представљена је средњевековном архитектуром грађеном у камену, која је у ствари скуп реплика историјског и религијског значаја.

Село чине воденице, мљекарник, ковачница, камени бунар, амбар и аутентичне дрвене куће, са приказом покућства и народних ношњи. Млин поточар је направљен 1937. године и још је у употреби као и воденица из 1917. године у којима се још увек меље брашно за погачице које се служе у ресторану. Унутра се налази све што је млинару било потребно за боравак у њему за време сезоне млевења жита.

 

Scroll Up