ETRAN 2022, Sekcija ML (Metrologija) POZVANO PREDAVANJE:
Uloga i položaj metrologije u kontekstu Industrije 4.0
Marjan Urekar,
Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad, Srbija
Kratak sadržaj:
Veliki pomaci u industrijskom razvoju („industrijske revolucije“) i naučni napredak su nerazdvojivo povezani kroz istoriju. Inovacije u jednoj grani neizostavno podstiču i drugu stranu, u stalnoj međusobnoj interakciji. Jedan od ključnih elemenata u ovom spoju je i nauka o merenjima – metrologija. Ova nauka je možda i osnovna spona sveta fizike, hemije, medicine, mehanike, elektronike i ostalih oblasti sa praktičnim svetom industrije, jer kvantifikovanje omogućava potvrdu rezultata i njihovu isplativost. Najnoviji digitalni koncept četvrte industrijske revolucije (Industrija 4.0, I4.0) se pojavio kao „nova velika stvar“, prvo u Nemačkoj kao evropskom tehnološkom lideru, potom i u ostatku sveta, i brzo ukazao na svet koji se suštinski menja putem digitalizacije, novih tehnologija, povezivanja putem interneta i svega što se u savremenom potrošačkom društvu uzima kao podrazumevana stvar. Međutim, transfer industrijske proizvodnje na nove standarde digitalnog sveta je sasvim drugačija stvar. Veliki izazovi, vidljivi samo iznutra, iz perspektive same industrije se doveli do novih problema. Tromost „klasične“ industrije, ljudski faktor, finansijske krize, nedostatak obučenog i iskusnog kadra, politika-ekonomsko-socijalni faktori, globalno usporavanje privrednog rasta, su doveli do usporavanja primene I4.0, uprkos inicijalnim rezultatima i velikim očekivanjima.
Sve više je pristan javni diskurs odbacivanja I4.0 koncepta kao suvišnog, neuspelog i zaglavljenog u lavirintu modernog sveta „viška informacija“, gde se glasovi eksperata mešaju sa bukom neupućenih i/ili zlonamernih ali i bučnih grupa, što je dodatno izraženo u postpandemijskom svetu, gde smo se našli da je veliki deo svakodnevnog života zaista prešao i ostao u online režimu funkcionisanja.
A upravo je pandemija pokazala, čak i neupućenim posmatračima neke nove, do sada neviđene momente koji su deo I4.0 – dronove koje nadziru saobraćaj, ratuju, dostavljaju komercijalne pakete, robote koje smanjuju ulogu čoveka u proizvodnji kako, povezivanje medicinskih ustanova, laboratorija, proizvodnih jedinica sa bazama najnovijih podataka, itd. Ovo je jedan od jasnih dokaza da se I4.0 desila i dešava, ali negde dalje od naslovnih strana medija, i da je industrija u tranziciji. Ali ta promena nije usaglašena i jedinstvena, „nova stvarnost“ je dodatno pojačala efekat
„svako za sebe“, koji pojedine grane nauke i industrije mogu ostaviti u zapećku i bez mogućnosti da se na vreme uključe u revoluciju, pogotovo one manje komercijalne. Zato je potrebno demistifikovati I4.0, šta je i kako radi, kao je prepoznati i u čemu je njen značaj, čemu služi, koja su ograničenja i prednosti, gde je možemo videti oko sebe i zašto je potrebna savremenoj industriji. Potom moramo preispitati ulogu metrologije – šta je istorijski značila u prethodnim industrijskim revolucijama, a potom i kako treba da se prilagodi i gde da se pozicionira u I4.0 društvu, kako bi očuvala svoju relevantnost i značaj. Ovo nije jednostavan, pravolinijski niti kratkoročan razvojni put za metrologiju, i zato je potrebno razumeti ga i započeti odmah.
Kratka biografija:
Dr Marjan Urekar (1975) je diplomirao, magistrirao i doktorirao na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, gde radi kao docent na Katedri za električna merenja u oblasti električnih merenja, metrologije i biomedicine. Deo je tima Laboratorije za metrologiju, Centar za metrologiju, FTN.
Autor je i koautor preko 160 naučnih radova i tehničkih rešenja. Oblasti naučnog interesovanja i ekspertize: Industrija 4.0, Električna i elektronska merenja, Projektovanje elektronskih uređaja i mernih sistema za industriju, Projektovanje PCB-ova, Audio tehnika i snimanje tona, Analogna elektronika, Instrumentacija, Stohastički procesi, Metrologija, ISO standardi, standardizacija i kvalitet, Kalibracija i etaloniranje, Biomedicina, Procesni inženjering, Pametne mreže, Merenje i regulacija u industrijskim procesima, Legacy elektronski sistemi.